top of page

Golden Blossoms: The Ultimate Fried Zucchini Flowers Recipe

Indulge in a culinary delight that beautifully combines flavors and textures with our irresistible Fried Zucchini Flowers recipe. This exquisite dish features delicate zucchini flowers filled with a mouthwatering mixture of three cheeses, braised zucchini, and eggplants. As they sizzle to a golden perfection in a crispy batter, the aroma of garlic, basil, and fresh tomatoes fills the air. Paired with a tangy tomato sauce, a hint of lemon zest, and a touch of oregano and red chili, each bite offers a symphony of flavors. Get ready to elevate your cooking skills and impress your guests with this delectable treat that celebrates the beauty of nature's bounty.


Türkçe için aşağıya bakınız.


Crispy zucchini flowers with salt
Crispy Zucchini Flowers by Carlo Bernardini

The Recipe

Yields 8 Zucchini Flowers

Ingredients:

8 x Zucchini Blossom

80 gr. Ricotta Cheese

1 x Burrata Cheese

60 gr. Cream Cheese

1 x Eggplant

1 x Zucchini


1 x Green Pepper

Dry Oregano

Salt & Pepper to taste

500 gr. Fresh Tomatoes

Basil Leaves

1 Garlic Clove

1 Lemon


For the Batter

100 gr. Flour

1 x Glass Sparkling water

Olive Oil


Step 1: the Filling


In a bowl mix the 3 cheeses together, add a pinch of salt & pepper, a pinch of oregano, and the small cubes of braised zucchini and eggplant; have all ready nicely tasted for seasoning as well.


Step Two: The Tomato Sauce


On a separated pan, add 2 spoons of olive oil, the clove of garlic and basil leaves, let cook slowly till you get a nice color and add the cubes of green pepper and cubes of fresh tomatoes. Seasoned to taste, let it cook for about 5 mint and keep aside warm.


Step Three: the Batter


In a bowl add the flour, a pinch of salt & pepper, half spoon of olive oil and slowly add the sparkling water till you get a nice smooth batter ready to dip the zucchini flowers.


Step Four: Stuffing the Flowers


Fill the flowers with the cheese mix. Dip the stuffed flowers in the batter and place on the hot frying pan with the hot olive oil; make sure they are getting a nice gold color on both sides until crunchy. On a plate place the tomato sauce on the middle, add the zucchini flowers hot and crispy, a zest of lemon and pinch of oregano and dry red chili.


Serve and enjoy!


With love,

Carlo


Did you try this recipe? Post a photo of your homemade dish on Instagram, tag @chefcarlobernardini and hashtag it #CookingWithChefCarlo 

Kızarmış Kabak Çiçeği

8 Adet Kabak Çiçeği

İçindekiler:

8 Adet Kabak Çiçeği

80 gr. Taze Ricotta Peyniri

1 Burrata Peyniri

60 gr. Krem Peyniri

1 Patlıcan

1 Kabak


1 Yeşil Biber

Kuru Kekik

Tuz & Değirmen Kara Biber

3 adet Domates

Taze Fesleğen Yaprağı

1 Sarımsak

1 Limon

Kızartma Yağı

Hamur İçin

Un 100 gr

1 Soda

Zeytinyağı


Metod:


Ricotta, Burrata ve Krem Peyniri bir kapta karıştır ve tuz – biber ve kekik ekle.


Kabak ve patlıcanı minik küp olarak doğrayalım ve az zeytinyağı ile ısıtılmış tavada 2 dk. Pişirip peynir karışımına ilave edelim.


Domates Sos için ayrı bir tavada az zeytinyağı ekleyerek sarımsak ve fesleğen yapraklarını ilave edelim. Küçük küp doğranmış biberi ekleyip biraz soteleyelim. Daha sonra aynı şekilde küçük küp doğranmış domatesleri ekleyelim. Tuz ve biber ekleyip 5 dk . pişirelim.


Ayrı bir kasede un, tuz, biber, yarım kaşık zeytinyağı ve sodayı karıştıralım. Bu karışıma daha sonra kabak çiçeğini batırıp kızartacağız.


Kabak çiçeklerinin içindeki tohum parçalarını alıp peynir ve sebze karışımı ile dolduralım.


Unlu karışımımıza kabak çiçeklerini komple batırıp kızgın yağda altın rengi alıp kıtırlaşana kadar kızartalım. Kızartma yağımızın yeterlşi kızgınlıkta olmasında dikkat edelim aksi takdirde çok yağ çekeceklerdir. Kızartma bittikten sonra havlu peçete serilmiş bir tepside bir süre bekletelim.


Servis tabağına domates sosu koyalım. Kabak çiçeklerini domates sosun üzerine koyalım. En son ince rende ile limonun kabuklarını biraz rendeleyip, kekik ilave edip servis edelim.


Sevgiler,

CarloBu tarifi denedin mi? Ev yapımı yemeğinizin bir fotoğrafını Instagram'da paylaşın, @chefcarlobernardini'yi etiketleyin ve #CookingWithChefCarlo etiketini ekleyin.

0 comments

Recent Posts

See All

Kommentit


bottom of page